Janne Anttila jälleen matkalla kohti uutta seuraennätystä

Seuran kaikkien aikojen paras pistemies Janne Anttila on jälleen matkalla kohti uutta ennätystä. Tällä kertaa KOOVEE-hyökkääjä lähestyy seuran kaikkien aikojen eniten pelattujen pelien kärkisijaa. Anttilalla on nyt tilastoituna 390 ottelua Dynamon edustusjoukkueessa.

Seurahistoriassa eniten pelejä (398) on urallaan vain ja ainoastaan Kilpa-Veljiä edustaneella Juhani Ruohosella. Kausina 1965-80 KOOVEE-paidassa pelannut puolustaja saavutti Suomen mestaruuden 1968 ja SM-liigan pronssimitalit keväällä 1977. Juhani Ruohosen tilastot edustusjoukkueessa pelaamansa 15 kauden ajalta: 398 ottelua / 36 + 37 = 73.

Sunnuntain Suomi-sarjakierroksen jälkeen Janne Anttilan tilastoihin on kuluvalta kaudelta kirjattu 18 ottelua, missä ovat syntyneet tehopisteet 5 + 7 = 12. Anttilan pysyessä terveenä saadaan seuran historiankirjoihin merkitä uusi ennätys 6.1.2018 pelattavassa ottelussa JHT – KOOVEE.